Balet Národního divadla Bělehrad

31 / 5 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Hudba:Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi
Choreografie:Radu Poklitaru
Délka představení:2h 00 min.
Vstupenky od:150 Kč

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Inspiračním zdrojem pro choreografa byla Bachova polyfonie, jak sám uvádí: „Celková plastická struktura baletu je zcela polyfonní. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých duetů”. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná biblickou tragedii, jsou ženské party tančeny muži.

The Long Christmas Dinner je tanečním rozjímáním o pomíjivosti života naplněného bezvýznamnými a zbytečnými činy, které nás okrádají o vzácné chvíle, hodiny a roky našeho pozemského bytí. Příběh zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreografie na Vivaldiho Čtvero ročních obdobísi snadno získá srdce diváků. Bez jakéhokoli dogmatického moralizování může vyvolávat otázky, zda se divák vůbec odlišuje od postav na scéně.

Choreograf

Radu Poklitaru

Vystudoval Státní choreografické učiliště v Permi (Rusko) a jako choreograf promoval na běloruské Státní hudební akademii. Jako tanečník byl v letech 1991-2001 členem Akademického divadla v Minsku - Bělorusko. V roce 2006 založil soubor Kyjevský moderní balet, pro který vytvořil množství originálních baletů. V letech 2012 a 2013 byl Radu Poklitaru uměleckým ředitelemKyjevského akademického divadla opery a baletu pro děti a mládež. V roce 2014 byl choreografem zahajovacího a závěrečného ceremoniálu Zimních olympijských her v Sočis účastí hvězd Velkého divadla v Moskvě.Dosud vytvořil na třicet jednoaktových a celovečerních inscenací uvedených i na moskevských scénách - Velké divadlo, Komorní balet, Divadlo Stanislavského a Němiroviče-Dančenka a na scénách národních oper v Moldávii, Lotyšsku, Bělorusku a Ukrajiny. V roce 2016 získal Radu Poklitaru Národní cenu Tarase Ševčenka, nejvyšší státní cenu Ukrajiny v oblasti kultury a umění.

 

Doporučujeme

9 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
OHAD NAHARIN: decadance
Choreografie:
Ohad Naharin

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ač se v Decadance jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož do díla byly zasazeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zku­šeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.

16 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
LOL - Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake
Choreografie:
Hans van Manen

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o re­zignaci, důvěře a harmonii v souladu s magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Tímto dílem, které publikum miluje, proudí ohnivá energie. Tango a něco extra. Black Cake vznikl k oslavě 30. výročí vzniku NDT a je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru − neodolatelně vtipném černém dortu.