Balet Chorvatského národního divadla v Zagrebu

11 / 6 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

Smrt v Benátkách
Hudba:Gustav Mahler
Choreografie:Valentina Turku
Délka představení:1h 50 min.
Vstupenky od:150 Kč

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Mannových děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valentiny Turcu Smrt v Benátkáchje reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a choreografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřehnutelnou vnitřní sílou Erose.

Choreograf

Valentina Turku

Valentina Turcu, kandidátka na cenu Kyoto, je vynikající taneční umělkyně a choreografka, oceněná za vysokou úroveň dosažených tanečních úspěchů za poslední čtyři sezóny. V roce 2018 získala cenu Prešeren, která je slovinským nejvyšším oceněním za výjimečnou uměleckou tvorbu. Tvůrčí tvorbu Valentiny Turcu tvoří přes 125 baletů, divadel a operních produkcí. Chorvatská umělkyně je vyučena klasickému tanci a studovala a tančila u slavného mistra Maurice Béjarta, kde získala jedinečné taneční dovednosti a unikátní styl. Stala se choreografkou pestré škály různorodých produkcí – přes klasické výpravné balety po avantgardu, od velkých produkcí po individuální choreografické miniatury. Carmen, Hamlet, Peer Gynt, Mistr a Markétka, Anna Karenina, Nebezpečné známosti, Bouře, Ondina, Žebrácká opera, Krvavá svatba,Don Juan… Toto jsou jen některé inscenace z  rozsáhlé tvorby Valentiny Turcu a její rozmanité kariéry choreografky a režisérky, jindy dramatičky a autorky hudby.

Doporučujeme

29 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstavište, pavilon F
Titul:
Slovenské tance (Životy svetiel)
Choreografie:
Natalia Horečná

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezi­národním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s mo­derním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

31 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Choreografie:
Radu Poklitaru

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých due­tů. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná bib­lickou tragédii, tančí ženské party muži. The Long Christmas Dinner je příběh, který zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreogra­fie na Vivaldiho Čtvero ročních období si snadno získá srdce diváků.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.