Balet Chorvatského národního divadla v Zagrebu

11 / 6 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

Smrt v Benátkách
Hudba:Gustav Mahler
Choreografie:Valentina Turku
Délka představení:1h 50 min.
Vstupenky od:150 Kč

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Mannových děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valentiny Turcu Smrt v Benátkáchje reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a choreografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřehnutelnou vnitřní sílou Erose.

Choreograf

Valentina Turku

Valentina Turcu, kandidátka na cenu Kyoto, je vynikající taneční umělkyně a choreografka, oceněná za vysokou úroveň dosažených tanečních úspěchů za poslední čtyři sezóny. V roce 2018 získala cenu Prešeren, která je slovinským nejvyšším oceněním za výjimečnou uměleckou tvorbu. Tvůrčí tvorbu Valentiny Turcu tvoří přes 125 baletů, divadel a operních produkcí. Chorvatská umělkyně je vyučena klasickému tanci a studovala a tančila u slavného mistra Maurice Béjarta, kde získala jedinečné taneční dovednosti a unikátní styl. Stala se choreografkou pestré škály různorodých produkcí – přes klasické výpravné balety po avantgardu, od velkých produkcí po individuální choreografické miniatury. Carmen, Hamlet, Peer Gynt, Mistr a Markétka, Anna Karenina, Nebezpečné známosti, Bouře, Ondina, Žebrácká opera, Krvavá svatba,Don Juan… Toto jsou jen některé inscenace z  rozsáhlé tvorby Valentiny Turcu a její rozmanité kariéry choreografky a režisérky, jindy dramatičky a autorky hudby.

Doporučujeme

9 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
OHAD NAHARIN: decadance
Choreografie:
Ohad Naharin

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ač se v Decadance jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož do díla byly zasazeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zku­šeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.

16 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
LOL - Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake
Choreografie:
Hans van Manen

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o re­zignaci, důvěře a harmonii v souladu s magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Tímto dílem, které publikum miluje, proudí ohnivá energie. Tango a něco extra. Black Cake vznikl k oslavě 30. výročí vzniku NDT a je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru − neodolatelně vtipném černém dortu.