Balet Slovenského národního divadla

29 / 5 / 2018 - 19:00

Brno - výstavište, pavilon F

Slovenské tance (Životy svetiel)
Hudba:Peter Breiner
Choreografie:Natalia Horečná
Délka představení:2h 00 min.
Vstupenky od:120 Kč

Hudba: Peter Breiner
Choreografie, libreto a režie: Natália Horečná
Kostýmy: Lea Fekete
Scéna: Peter Janků
Světelný design: Mario Ilsanker
Hudební nastudování: Peter Breiner
Dirigent: Peter Breiner
Asistent choreografa: Nikoleta Rafaelisová
Dramaturgie: Eva Gajdošová

Balet Slovenského národního divadla uvedl světovou premiéru současného baletu Slovenské tance - Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezinárodním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Hudba třinácti tanců Breinerovy orchestrální suity je inspirována lidovými písněmi převážně z východoslovenského regionu. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s moderním rukopisem evropské choreografky, aby přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr. Skladatel Peter Breiner se podepsal i pod hudební nastudování, výtvarný koncept vytvořila známá slovenská módní výtvarnice Lea Fekete a autorem scény byl Peter Janků. Slovenské tance - Životy svetiel se od svého uvedení těší diváckému zájmu a naplňují tak ambici Baletu SND rozvíjet původní slovenskou baletní tvorbu.


Choreograf

Natalia Horečná

Tanečnice, choreografka, režisérka, autorka libret. Absolvovala Taneční konzervatoř Evy Jaczovej v Bratislavě (1994). Za své bohaté interpretační kariéry byla v angažmá v prestižních baletních souborech, v Hamburském baletu Johna Neumeiera, v Scapino Balletu Rotterdam a později v Nederlands Dans Theater 1. V současnosti spolupracuje jako choreografka s prestižními světovými soubory, jakými jsou například Vídeňský státní balet, Finský národní balet Helsinki, Ballets de Monte Carlo, Dánský královský balet, balet Slovenského národního divadla a další. V roce 2012 byla nominována v anketě baletních kritiků německého Tanz Jahrbuch na choreografku roku.

Doporučujeme

9 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
OHAD NAHARIN: decadance
Choreografie:
Ohad Naharin

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ač se v Decadance jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož do díla byly zasazeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zku­šeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.

16 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
LOL - Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake
Choreografie:
Hans van Manen

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o re­zignaci, důvěře a harmonii v souladu s magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Tímto dílem, které publikum miluje, proudí ohnivá energie. Tango a něco extra. Black Cake vznikl k oslavě 30. výročí vzniku NDT a je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru − neodolatelně vtipném černém dortu.