Balet Slovenského národního divadla

29 / 5 / 2018 - 19:00

Brno - výstavište, pavilon F

Slovenské tance (Životy svetiel)
Hudba:Peter Breiner
Choreografie:Natalia Horečná
Délka představení:2h 00 min.
Vstupenky od:120 Kč

Hudba: Peter Breiner
Choreografie, libreto a režie: Natália Horečná
Kostýmy: Lea Fekete
Scéna: Peter Janků
Světelný design: Mario Ilsanker
Hudební nastudování: Peter Breiner
Dirigent: Peter Breiner
Asistent choreografa: Nikoleta Rafaelisová
Dramaturgie: Eva Gajdošová

Balet Slovenského národního divadla uvedl světovou premiéru současného baletu Slovenské tance - Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezinárodním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Hudba třinácti tanců Breinerovy orchestrální suity je inspirována lidovými písněmi převážně z východoslovenského regionu. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s moderním rukopisem evropské choreografky, aby přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr. Skladatel Peter Breiner se podepsal i pod hudební nastudování, výtvarný koncept vytvořila známá slovenská módní výtvarnice Lea Fekete a autorem scény byl Peter Janků. Slovenské tance - Životy svetiel se od svého uvedení těší diváckému zájmu a naplňují tak ambici Baletu SND rozvíjet původní slovenskou baletní tvorbu.


Choreograf

Natalia Horečná

Tanečnice, choreografka, režisérka, autorka libret. Absolvovala Taneční konzervatoř Evy Jaczovej v Bratislavě (1994). Za své bohaté interpretační kariéry byla v angažmá v prestižních baletních souborech, v Hamburském baletu Johna Neumeiera, v Scapino Balletu Rotterdam a později v Nederlands Dans Theater 1. V současnosti spolupracuje jako choreografka s prestižními světovými soubory, jakými jsou například Vídeňský státní balet, Finský národní balet Helsinki, Ballets de Monte Carlo, Dánský královský balet, balet Slovenského národního divadla a další. V roce 2012 byla nominována v anketě baletních kritiků německého Tanz Jahrbuch na choreografku roku.

Doporučujeme

29 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstavište, pavilon F
Titul:
Slovenské tance (Životy svetiel)
Choreografie:
Natalia Horečná

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezi­národním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s mo­derním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

31 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Choreografie:
Radu Poklitaru

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých due­tů. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná bib­lickou tragédii, tančí ženské party muži. The Long Christmas Dinner je příběh, který zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreogra­fie na Vivaldiho Čtvero ročních období si snadno získá srdce diváků.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.