Balet Národní opery Lvov

10 / 6 / 2018 - 19:00

Mahenovo divadlo

Scheherazade / Carmen Suite
Hudba:Nikolai Rimsky-Korsakov, Rodion Shchedrin
Choreografie:Anastasia Isupova / Sergyj Naenko
Délka představení:1h 50 min.
Vstupenky od:150 Kč

Šeherezádaje slavný jednoaktový balet Rimského-Korsakova, inspirovaný orientálními Pohádkamitisíce a jedné noci. Pikantní příchuť hudby, elegantní architektura orientálního tance, romance milostných scén, orientální kostýmy blýskající se na pozadí stylové scény. Carmen Suiteje dílo, které obsahuje umělecký vklad hned dvou skladatelů.  Francouzského romantika Georga Bizeta, autora nesmrtelné opery Carmen,a ruského současného skladatele Rodiona Ščedrina. Ten na základě Bizetovy hudby vytvořil zcela nové hudební dílo plné známých intonací, strhující rytmičnosti a muzikantského kouzla. 

Choreograf

Anastasia Isupova / Sergyj Naenko

Anastasia Isupova 

Studovala tanec na Baletní akademii J. A. Vaganovové v Sankt Petěrburgu a Státním choreografickém učilišti ve Lvově, kde absolvovala v roce 1992. Tančila v Akademickém divadle opery a baletu ve Lvově (1992 - 1997) a v Baletu NdB (1997 - 2001). Od roku 2001 je první sólistkou Baletu Národní opery ve Lvově. Tančila hlavní role v baletech Don Quijote, Giselle, Louskáček, Bajadéra, Romeo a Julie, Carmena další. Na své domovské scéně vytvořila choreografie k baletům Louskáčeka Šeherezáda. Je nositelkou ceny Vadima Pisareva (2011) a titulu Zasloužilý umělec Ukrajiny (2017).

Doporučujeme

29 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstavište, pavilon F
Titul:
Slovenské tance (Životy svetiel)
Choreografie:
Natalia Horečná

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezi­národním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s mo­derním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

31 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Choreografie:
Radu Poklitaru

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých due­tů. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná bib­lickou tragédii, tančí ženské party muži. The Long Christmas Dinner je příběh, který zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreogra­fie na Vivaldiho Čtvero ročních období si snadno získá srdce diváků.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.