Maďarský národní balet Budapešť

16 / 6 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

LOL - Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake
Hudba:Erik Satie, Astor Piazzolla, Jules Massenet, Pietro Mascagni, Igor Stravinsky, Leoš Janáček, Peter Ilich Tchaikovsky
Choreografie:Hans van Manen
Délka představení:1h 30 min.
Vstupenky od:150 Kč

Trois Gnossiennes, choreografie vytvořená na základě výjimečné hudby Erika Satieho, představuje obraz neobvyklého vztahu. V tomto dvojportrétu namalovaném promyšlenými tahy štětce se prolínají obrazy důvěry, podřazenosti a nadřazenosti, relativity a vzájemné závislosti. Dílo vytvořil Manen pro tanečnici Marii Aradi. 

5 Tangos je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších Manenových děl kombinující vynikající hudbu a tanec vyvolávající pocit pulzující metropole a svět temperamentních a vášnivých instinktů. Nebyl by to van Manen, kdyby jeho choreografie byla založena pouze na prvcích latinského temperamentu. Choreograf, jak se traduje, si povšimnul Piazzollovy hudby na společenském setkání. Byl tak okouzlen, že na ni vytvořil dílo jasné struktury, jakési emocionální panoráma. Scéna v podání Jean-Paula  Vrooma navozuje atmosféru filmů 30. let 20. století.

V Black Cakevan Manen dokazuje svůj zřídkakdy používaný, ale zato velice silný humor, když hravě zvedá oponu skrývající zákulisí dramatické svatyně, která se schovává před očima diváků. Srovnává vážné s hříšným, éterické s klamným a jeho virtuózní tanečníci klopýtají naším směrem se sklenkou šampaňského v ruce. Občas i vystupují z daných rolí, protože jsou to také jen lidé.

Choreograf

Hans van Manen

Hans van Manen začal svou kariéru v souboru Ballet Recital Sonii Gaskellové v roce 1951. V roce 1952 nastoupil do Nederlands Opera Ballet, kde vytvořil svůj první balet Feestgericht(1957), za který dostal státní cenu. Později byl členem souboru Rolanda Petita v Paříži. V roce 1960 nastoupil do Nederlands Dans Theater jako tanečník (do 1963) a choreograf, a od roku 1961 do roku 1971 byl také uměleckým ředitelem. V roce 1973 nastoupil do Het Nationale Ballet jako choreograf a producent, odkud se opět vrátil do NDT, kde působil v letech 1988 - 2003 jako rezidentní choreograf. Jeho tvorba s nezaměnitelným tvůrčím rukopisem nyní zahrnuje na 150 choreografií, které byly uvedeny v 50 souborech po celém světě. Hans van Manen získal za své umění mnoho holandských a zahraničních ocenění, např. ceny Sonia Gaskell, Deutsche Tanzpreis, cenu Erasmus, Benois de la Danse nebo komandér Řádu nizozemského lva aj. 

Doporučujeme

9 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
OHAD NAHARIN: decadance
Choreografie:
Ohad Naharin

Decadance je dílo dnes již legendárního Izraelce Ohada Naharina, který několik desetiletí patří ke „creme de la creme“ světového moderního tanečního divadla. Ač se v Decadance jedná o zvláštní kombinaci částí či celých opusů vytvořených Ohadem Naharinem v průběhu posledních deseti let, do jisté míry jde také o nový tvar, jelikož do díla byly zasazeny originální momenty v rámci režijní linky a choreografické struktury celého večera. Ohadovo silné charizma, velice specifické geografické a kulturní zázemí, jedinečná a originální poetika pohybu a výrazových prostředků všeobecně, je novou zku­šeností především pro diváky, kteří v každém představení nacházejí silný nevšední zážitek.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.

16 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
LOL - Trois Gnossiennes / 5 Tangos / Black Cake
Choreografie:
Hans van Manen

Trois Gnossiennes Manen choreografoval jako smyslný duet o re­zignaci, důvěře a harmonii v souladu s magickou a melancholickou hudbou Erika Satieho. 5 Tangos je postaveno na hudbu Astora Piazzolly. Tímto dílem, které publikum miluje, proudí ohnivá energie. Tango a něco extra. Black Cake vznikl k oslavě 30. výročí vzniku NDT a je koncipován jako slavnostní parodie v pěti částech postavená na humoru − neodolatelně vtipném černém dortu.