Slovinský národní balet Lublaň

6 / 6 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

Doctor Zhivago
Hudba:Dmitri Shostakovich
Choreografie:Jiří Bubeníček
Délka představení:2h 00 min.
Vstupenky od:150 Kč

Hudební režie: Marko Gašperšič
Dirigent: Živa Ploj Peršuh
Scénická adaptace: Jiří a Otto Bubeníček
Scéna: Otto Bubeníček
Kostýmy: Elsa Pavanel
Light design: Jaka Šimenc

Doktor Živago, jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších milostných příběhů, je slavný román ruského autora Borise Pasternaka, za nějž obdržel v roce 1958 Nobelovu cenu za literaturu. Pasternak se v tomto výjimečně osobním a filozofickém příběhu zamýšlí nad různými aspekty systému, nad dopadem revoluce na lid a jeho sociální znehodnocování. 

Bubeníčkův balet je doprovázen hudbou Dmitrije Šostakoviče, slavného ruského skladatele a klavíristy a velké osobnosti hudebního světa 20. století. Jeho geniální hudbu, která lidstvo podněcovala k zamyšlení nad otázkami humanismu, doplňují další velkolepé hudební skladby od výjimečných skladatelů jako je Rachmaninov, Mjaskovskij, Vasks a Schnitke. Toto spojení hudby je plné ostrých kontrastů a groteskních momentů. Choreografie vznikla ve spolupráci slavných baletních umělců, bratrů Jiřího a Otty Bubeníčkových, kteří po ukončení aktivní taneční kariéry vytvářejí velice úspěšné inscenace představované na celosvětově renomovaných tanečních scénách. V představení uvedeném v rámci festivalu hraje naživo Filharmonie Brno pod vedením slovinské dirigentky Živy Ploj Peršuh.

Choreograf

Jiří Bubeníček

Je držitelem prestižní ceny „Prix Benois de la danse“ za roli Duvala v NeumeierověDámě s kaméliemi. Za dobu svého působení v Hamburském baletu Johna Neumeiera ztvárnil veškeré hlavní role klasického i soudobého repertoáru. Od roku 2006 do ukončení aktivní kariéry působil jako první sólista baletu Semperovy opery v Drážďanech. Jako host byl Jiří Bubeníček uznávaným sólistou předních světových tanečních scén včetně Pařížské opery. Byl tanečním partnerem slavných balerín, například Poliny Semjonové, Světlany Zacharové, Lucie Lacarry, Aurelie Dupont, Agnes Letestu a dalších. Vystoupil také v mnoha tanečních, umě­leckých i dokumentárních filmech. Vedle své úspěšné taneční kari­éry se věnuje už přes deset let choreografii. Jmenujme několik baletů z posledních let, které uvádí doslova po celém světě: The Piano (Dortmund, 2014), The Soldier's Tale (Gelsenkirchen, 2013), L’HeureBleue (Charlotte, USA, 2014), Prelude& Fugue (Tokyo, 2013), Gentle Memories (Lincoln Center, USA, Mariinski, Sankt Petěrburg, 2012), Faun (Drážďany 2012), Outrenoir (Peking, 2010) aj. Je držitelem mnoha ocenění, namátkou Danza & Danza (2009), Ballett Tanz − nominace na titul „tanečník roku“, Cena Mary Wigman (2013), zmiňovaná Benois de la Danse (2002) a další.

Doporučujeme

29 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstavište, pavilon F
Titul:
Slovenské tance (Životy svetiel)
Choreografie:
Natalia Horečná

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezi­národním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s mo­derním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

31 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Choreografie:
Radu Poklitaru

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých due­tů. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná bib­lickou tragédii, tančí ženské party muži. The Long Christmas Dinner je příběh, který zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreogra­fie na Vivaldiho Čtvero ročních období si snadno získá srdce diváků.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.