Polský národní balet Varšava

26 / 5 / 2018 - 19:00

Brno - výstaviště, pavilon F

Chopiniana / Mooving Rooms / Bolero
Hudba:Frédéric Chopin / Alexander Glazunov, Maurice Keller, Alfred Schnittke, Henryk Mikołaj Górecki, Maurice Ravel
Choreografie:Michail Fokin / Krzysztof Pastor
Délka představení:2h 00 min.
Vstupenky od:165 Kč

Speciální program večera pro DANCE BRNO 100 sestávající ze tří baletních představení vybraných z bohatého repertoáru Polského národního baletu - neoromantický balet v choreografii Michaila Fokina a dvě současné choreografie od uměleckého ředitele souboru Krzysztofa Pastora. 

Fokinova Chopiniananabízí kvintesenci romantického baletu: variace a pas de deux. Představení je zakončeno výbuchem pohybu, který připomíná rychlý proud řeky. V záři reflektorů se odehrává taneční sled rychle se odvíjejících událostí. „Chopinianaje nepochybně jedním z nejpoetičtějších baletů 20. století, možná i v historii.“(Cyril W. Beaumont)

„Když jsem poprvé inscenoval Moving Rooms v Polsku, rozhodl jsem se zachovat původní anglický název, který jsem baletu dal v roce 2008, když jsem jej vytvořil pro Holandský národní balet v Amsterdamu. Těmi tzv. „moving rooms“ jsou myšleny proměnlivé prostory. Jde o hru nálad a emocí představenou na pozadí dynamického osvětlení.“(Krzysztof Pastor)

„Ravelovo Bolerozastává zvláštní postavení v dějinách hudby a tance. Má emocionální, vášnivou a erotickou povahu. Pro mě je zde nejdůležitější interakce mezi muži a ženami, která je nejprve zdánlivě chladná, pak čím dal tím intenzivnější, a nakonec vyvrcholí emocionálním finále.“(Krzysztof Pastor)

Choreograf

Michail Fokin / Krzysztof Pastor

KRZYSZTOF PASTOR

Po ukončení studia v Gdaňsku působil od roku 1975 v Polském tanečním divadle v Poznani Conrada Drzewieckého a po čtyřech letech přešel do Velkého divadla v Lodži. V roce 1983 se stal sólistou baletu Opery ve francouzském Lyonu. V letech 1985–1995 tančil v Het Nationale Ballet v Amsterdamu, kde spolupracoval s mnoha známými choreografy jako Carolyn Carlson, Nils Christie, Nacho Duato, Rudi van Dantzig, Jan Linkens, Eduard Lock, Hans van Manen, Maguy Marin, Toer van Schayk, Nina Wiener a Peter Wright. Ztvárňoval hlavní role v klasických a neoklasických baletech i v moderních dílech. Jako uznávaný choreograf na mezinárodní scéně vytvořil na sedmdesát baletů, mnohé jsou vysoce ceněny, jako např. krátkometrážní Do Not Go Gentle…a In Light and Shadow nebo celovečerní Kurt Weill, Acid City, Don Giovanni, Tristan, Nebezpečné známosti, Romeo a Julie nebo Fantastická symfonie. V roce 2009 byl jmenován ředitelem Polského národního baletu a v roce 2011 převzal i funkci uměleckého ředitele baletu Litevské národní opery a baletu. V letech 2003- 2017 byl rezidenčním choreografem Holandského národního baletu. Z mnoha prestižních ocenění jmenujme alespoň Choreografickou cenu holandské nadace Dansersfonds'79, Zlatou medaili Gloria Artis a důstojnický kříž řádu Polonia Restituta (2015). V roce 2016 získala čestnou zlatou hvězdu Ministerstva kultury Litevské republiky.

Doporučujeme

29 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstavište, pavilon F
Titul:
Slovenské tance (Životy svetiel)
Choreografie:
Natalia Horečná

Balet SND přiveze nedávnou premiéru současného baletu Slovenské tance − Životy svetiel z dílny mladé slovenské choreografky s mezi­národním renomé Natálie Horečné na hudbu slovenského skladatele a hudebníka žijícího v New Yorku Petra Breinera. Z jedinečné směsi vážné hudby, jazzu, folklóru a improvizace, plné barevných kontrastů, energie, neobvyklé instrumentace a humoru vznikla inscenace s mo­derním rukopisem evropské choreografky, která přinesla hudbě nový dynamický taneční rozměr.

31 / 5 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Women In D Minor / The Long Christmas Dinner
Choreografie:
Radu Poklitaru

Balet Women in D Minor je prostoupen obdivem k Bachovu géniovi. Tragický příběh o neexistujícím ženském přátelství je záminkou pro rozvinutí sofistikovaných multifigurálních kompozic a dojímavých due­tů. V příběhu pro 16 hrdinek, který v závěrečné části připomíná bib­lickou tragédii, tančí ženské party muži. The Long Christmas Dinner je příběh, který zobrazuje devadesát let života rodiny Bayardů, kde roky míjí skrze řetězec vánočních večeří. Dynamická, groteskní choreogra­fie na Vivaldiho Čtvero ročních období si snadno získá srdce diváků.

11 / 6 / 2018 - 19:00 - Brno - výstaviště, pavilon F
Titul:
Smrt v Benátkách
Choreografie:
Valentina Turku

Novela Smrt v Benátkách je jedním z mistrovských Manno­vých děl a těší se obrovské popularitě také díky legendárnímu stejnojmennému Viscontiho filmu z roku 1971. Baletní drama Valen­tiny Turcu Smrt v Benátkách je reinterpretací Mannova mistrovského umění a vychází z Mahlerovy delikátní, přesto vášnivé hudby, která odráží nejhlubší emoce a nejsložitější stavy mysli. Autorská a cho­reografická představivost je řízena věčným pohybem duše a jemně vstupuje do obrovského vesmíru emocí, pulzujícího téměř nepostřeh­nutelnou vnitřní sílou Erota.